ART / Lithographs / Litographs 7585225
*
nr 758 5225
Einar Nerman
(1888-1983), Sverige
2 pcs. Einar Nerman (1888-1983), houses, signed, 34x22 + 29x20,
LITOGRAPHS, 2 st. Einar Nerman (1888-1983), hus, signerade, 34x22 + 29x20
Einar Nerman, Swedish painter, draughtsman and graphic artist, born 1888, dead 1983.
Estimate:
300
Sold:
SEK 150
Auction date:
Monday May 14 2012
at 18:50:56
- Bid history
Time
Bidder
Bid
14/5 09:12:20
1
100 kr
14/5 18:45:56
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Artist/Designer
Einar Nerman
Einar Nerman, Swedish painter, draughtsman and graphic artist, born 1888, dead 1983.
Read more about Einar Nerman
- Läs mer...
Lis Husberg (f. 1920)
Keramiker och konstnär. Verksam vid Rörstrand 1943-1945 samt 1948-1949. Husberg arbetade främst med föremål i lergods och fajans.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: einar nerman hus litografier svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
1007 OIL PAINTING
Einar Nerman (1888-1983), Sweden. "Gammal dam". Si..//
Auction ends
today
20 maj at 19:36
*
Einar Nerman
Einar Nerman, Swedish painter, draughtsman and graphic artist, born 1888, dead 1983.
Read more about Einar Nerman
nr 758 5225
Einar Nerman
(1888-1983), Sverige
2 pcs. Einar Nerman (1888-1983), houses, signed, 34x22 + 29x20,
LITOGRAPHS, 2 st. Einar Nerman (1888-1983), hus, signerade, 34x22 + 29x20
Einar Nerman, Swedish painter, draughtsman and graphic artist, born 1888, dead 1983.
Estimate: | 300 |
---|---|
Sold: | SEK 150 |
Auction date: |
Monday May 14 2012 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
14/5 09:12:20 | 1 | 100 kr |
14/5 18:45:56 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Artist/Designer
Einar Nerman
Einar Nerman, Swedish painter, draughtsman and graphic artist, born 1888, dead 1983.Read more about Einar Nerman
- Läs mer...
Lis Husberg (f. 1920)
Keramiker och konstnär. Verksam vid Rörstrand 1943-1945 samt 1948-1949. Husberg arbetade främst med föremål i lergods och fajans.
Keramiker och konstnär. Verksam vid Rörstrand 1943-1945 samt 1948-1949. Husberg arbetade främst med föremål i lergods och fajans.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: einar nerman hus litografier svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
1007 OIL PAINTING
Einar Nerman (1888-1983), Sweden. "Gammal dam". Si..//
Auction ends
today
20 maj at 19:36